Facebook zavádí umělou inteligenci, ta má zamezit sebevraždám
Nejrozšířenější sociální síť Facebook každým dnem stále narůstá a v těchto dnech ho aktivně využívá přes dvě miliardy uživatelů. Nikdo tak nepochybuje, že se současně jedná o největší databázi informací na světě. Není také tajemstvím, že i při policejním vyšetřování je Facebook využíván pro získání podstatných informací o dotyčné osobě. Tam totiž lze mimo jiné nalézt i informaci o tom, proč se někdo chce pokusit o sebevraždu. Dotyčná osoba to jednoduše sdílí se světem.
Jak to funguje?
Autoři Facebooku v tomto směru pokročili dále, a chtějí takovýmto nešťastným událostem, pokud možno, předcházet. Začali k tomu využívat umělou inteligenci, která má zjistit, zda někdo o sebevraždě, třeba jen trochu, neuvažuje. Již v minulosti byly zavedeny mechanismy, skrze které lze označit někoho, kdo přemýšlí podobným směrem. Nyní však nová funkce odhalí takové uvažování ještě před tím, než to někdo sám nahlásí.
Služba skenuje různé příspěvky, společně s videi a živými přenosy, technikou zvanou Vzorcové rozpoznávání. Například, už komentář od kamaráda: „Jsi v pohodě?“, je zařazen do užšího výběru. Neznamená to však, že adresát zprávy je hned sebevrah, ale inteligentní rozpoznávání může tuto konverzaci sledovat pozorněji. Podle dalšího chování se pak snaží poznat, zda jde o problém, či nikoliv. Při odhalení sebevražedného, či podobného smýšlení, dojde k označení zprávy skrze již zavedený mechanismus, na jehož konci je člověk, který ihned kontaktuje příslušné orgány.
Prozatím mimo EU
Tento systém byl již s velkým přijetím testován v Americe a postupně se zpřístupňuje i v dalších zemích. Není však jasné, proč Facebook tuto funkci prozatím neplánuje zavádět i ve státech Evropské Unie. Žádné oficiální stanovisko nebylo k této záležitosti vydáno.
Je třeba se bát o soukromí?
Podle tvůrců nejde o žádný zásah do soukromí. Není potřeba se obávat, že někdo bude cíleně procházet kupříkladu nějakou konkrétní konverzaci. I když i tohle by teoreticky bylo možné. Facebook si však zakládá na tom, že takovéto informace zveřejní jen v opravdu opodstatněných žádostech, jako například při vyšetřování trestné činnosti, jak už bylo zmíněno v úvodu článku. Pouze samotná umělá inteligence, využívána v této nové funkci, se cíleně zaměřuje na nejrůznější příspěvky, konverzace či videa.