Jak chovat doma hlodavce?
Chov malých hlodavců jako domácích mazlíčků je velice rozšířený. Pokud hledáte nenáročného mazlíčka a neholdujete zrovna rybičkám, se kterými se nemůžete mazlit, pak jsou pro vás drobní hlodavci jasnou volbou. To vše s vidinou, že s menším zvířátkem nebude tolik práce, jako s tím velkým. Z části je to pravda, ale jako každý živý tvor, tak i malá myška nebo křeček potřebují pravidelnou péči.
1. Morče jako nejlepší kamarád
Morče patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější hlodavce, které se chovají v domácnostech. Jejich rodná země je jižní Amerika, kde se ovšem chovají především na maso. Morčata jsou zvířátka velmi společenská, a proto jim vždy bude lépe ve dvou. V přírodě často žijí ve větších skupinách, která klidně čítá až 10 členů, kde je často vůdčí samec a několik samic. Do Evropy se pak morčata dostala někdy v průběhu 16. století. Později se morčata dostala do českých domácností, kde byla postupně vyšlechtěna. Dnes se chová mnoho různých barevných druhů a variant.
K jejich chovu budete potřebovat větší terárium, kde budou moci morčata pobíhat. Klec je také možnou variantou, morčata z nich však vyhazují podestýlku ven a dělají tak okolo velký nepořádek. V otevřeném prostoru navíc hrozí nebezpečí průvanu, na který jsou morčata obzvlášť nebezpečný.
2. Myšky, které milují maso
Jejich chov a nároky je podobný jako například u křečků. Navíc klec na potkana nebo pro malou myšku nemusí být nijak extrémně velká. Vhodné je zvířata neomezovat v jejich pohybu, ovšem malá myška potřebuje jiný prostor k pohybu než velké morče. Drobní hlodavci velmi rádi šplhají po výškách, tak mohou mít klidně výběh o něco vyšší a vybavený nejrůznějšími provazy a žebříky, po kterých budou moci šplhat.
Krmení u myšek je obdobné jako u jiných hlodavců, je potřeba větší podíl bílkovin, třeba i těch živočišných. Takže jim klidně můžete přilepšit masem nebo vajíčkem.