Nezařazené

Co udělat ještě před schůzkou

Když už dostanete nějaký kontakt na finančního poradce, tak byste měli nejdřív zvážit, jestli vůbec finančního poradce potřebujete. V první řadě, když se rozhodnete poradce kontaktovat a domluvit si s ním schůzku, tak už po telefonu si na něj uděláte nějaký svůj názor, avšak názory se můžou rychle měnit, ale nemusí. Domluvíte si s ním čas a místo setkání, popřípadě nějaké znamení, podle kterého se poznáte, jako když jdete na rande naslepo.
schůzka v kavárně
Hned na začátku proběhne seznámení. Nebuďte překvapeni, když váš poradce se bude představovat déle, protožemusí nejdřív představit sebe a i společnost nebo instituci, kterou na finančním trhu zastupuje. Měl by vám sdělit i způsob, jakým je honorován a jakým způsobem navrhuje řešení nebo jak sestavuje finanční plán. Na základě představení byste měli něco říci i vy o sobě například: kde pracujete, jestli máte děti, kolik vám je apod., zejména byste měla uvést, s čím potřebujete pomoci.
Finanční poradce by měl vždy vyslechnout vaší situaci a navrhnout řešení, jak by se to dalo zlepšit.
Kvalitní poradce by si měl pečlivě údaje z vaší schůzky poznamenávat, z toho nemusíte být nervózní, když si bude neustále něco psát.
 
Klíčové při vaší první schůzce bude zejména když:
●       popíšete a zhodnotíte svoji finanční situaci (zda jste soběstační či nikoliv)
●       sečtěte své příjmy a výdaje
●       začněte od potřeb základních do potřeb vyšších
obrázek o penězích
Na základě těchto údajů byste měli být schopni vyhodnotit své výdaje, které jsou zbytečné, a dalo by se na nich ušetřit. Poté když zjistíte, že jste schopni něco ušetřit, je otázka, co s nimi dále. To je už práce poradce, který vám vyhotoví finanční plán nebo řešení a poradí vám, kam například investovat, jak se efektivně pojistit a jak se zajistit na stáří. Ale tento finanční plán dostanete až na další schůzce, protože poradce potřebuje čas, aby ho mohl připravit. Když budete spokojeni s finančním plánem a řešením, který poradce vyhotovil, domluvíte si následně třetí schůzku, při které dochází k podpisům smluv, například když se rozhodnete uzavřít životní pojištění, různá spoření, investice apod. Ale vždy si přečtěte vše, co podepisujete.