Ekonomika

Je americká hypotéka bez registru vůbec legální?

Asi není třeba říkat, že snem mnohých, převážně mladých lidí, je mít vlastní bydlení, ať už se jedná o dům či byt. A není divu, koneckonců má bydlení ve vlastním celou řadu výhod. Především nemusíte měsíčně platit za to, že můžete de facto bydlet na cizím pozemku, a navíc se nemusíte bát, že vám majitel neprodlouží smlouvu.

Je však pravdou, že tohoto cíle dosáhne jen malé množství lidí. Důvodem je vysoká cena nemovitostí, která dosahuje takové výše, že většina lidí si nemůže dovolit koupit ani malý byt někde na okraji zapadlé vesničky.

hypoteka1

Není proto divu, že běžným způsobem, jak si opatřit na nákup nemovitosti peníze, je vzít si hypotéku. To je účelová půjčka, určená primárně ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Mohou ji poskytovat jak bankovní, tak nebankovní subjekty a je jí mnoho typů.

U některých, které se objevily v nedávné době, si říkáme, zda jsou vůbec v souladu s našimi zákony. Příkladem zde může být třeba americká hypotéka bez registru. Jak již název napovídá, přišla k nám ze Spojených států Amerických, kde se jedná o běžný způsob financování bydlení.

Jeho zvláštností, kromě toho, že žadatel není prověřován v registru dlužníků, je to, že zde není vyžadován ručitel. Ručí se totiž danou nemovitostí a to tím způsobem, že je až do úplného zaplacení celé částky, včetně všech úroků a poplatků, majetkem firmy, která peníze poskytla.

A zde je kámen úrazu. Je toto v souladu s naším právem? Nebo skutečně tyto společnosti nemají legální oporu v tom, že budou vlastnit dům či byt, který jsme si koupili, byť za poskytnuté peníze?

kontakt2

Popravdě řečeno, právě kvůli tomuto typu hypotéky byl zákon poněkud upraven. Vězte tedy, že je to zcela legální, byť to nemohou praktikovat všechny subjekty. Týká se to především bank, které tento typ hypotéky nesmí poskytovat.

Záleží tak jen na vás, zda budete na tyto podmínky ochotni přistoupit. Jen si předem pořádně přečtěte smlouvu, ať pak nelitujete.